Қазақ технология және бизнес университеті, «Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер» кафедрасы ұйымдастыруымен

25 ақпан сағат күні сағат 14.00 де «Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер» кафедрасының ұйымдастыруымен ҚР Президенті Қ.К. Тоқаевтың «Тәуелсіздік бәрінен қымбат» атты мақаласы аясында «Алаш тағылымы және тәуелсіздік» тақырыбында республикалық дөңгелек үстел өткізілді. Дөңгелек үстелге елімізге белгілі тарихшы ғалымдары, алаштанушы ғалымдары, ҚазТБУ мен басқа да ЖОО өкілдері және студенттер қатысты.

Қазақ ұлтын бір мемлекеттің шаңырағына ұйымдастыруды мақсат еткен Алаш қайраткерлерінің бағалы мұраларын болашаққа аманаттау мақсатына орай ұйымдастырылған іс-шараны әлеуметтік-гуманитарлық пәндер кафедрасының қауымд.профессоры, п.ғ.к. Канафиева Күланда Кабылсейтовна жүргізді. ХХ ғасырдың бас кезіндегі тарихи оқиғалардың маңызы мен мәнін жете түсіну әрі оны өскелең ұрпаққа насихаттау барысында Ақтөбе қаласы, Қ.Жұбанов атындағы Ақтөбе өңірлік университеті, Тарих және дінтану кафедрасының профессоры, тарих ғылымдарының докторы, Исмагулов Ұзақбай Шаукерұлы «Алаш қозғалысы және азаттық мәселесі» атты баяндама жасады.

Ш.Ш. Уәлиханов атындағы Тарих және этнология институтының жетекші ғылыми қызметкері, ХХ ғасырдағы Қазақстан тарихы бөлімінің меңгерушісі, тарих ғылымдарының кандидаты Тілеубаев Шамек Баянұлы Алаш зиялыларының 1916 жылғы көтеріліс тұсындағы қызметі жайлы баяндамасын оқыды.

Сонымен қатар, Солтан Мағира Солтанқызы – Қарағанды индустриалдық университетінің «Қазақстан тарихы және әлеуметтік-гуманитарлық пәндер» кафедрасының меңгерушісі сөз сөйлеп, Ұлт көсемі – Әлихан Бөкейханов жайлы дөңгелек үстел қатысушыларымен ой бөлісті. Кафедрамыздың профессоры, философия ғылымдарының кандидаты Мұхамбетжан Абылай Жортабайұлы «Алаш» зиялылары азаматтық ұстаным қадір-қасиеттері хақында терең ой қозғап, өз пікірін ортаға салды. Баяндама соңы дөңгелек үстел қатысушыларымен бірге қызу пікір-таласқа ұласты.

Алаш арыстарының рухын жас ұрпаққа сіңіре отырып ұлтжандылыққа тәрбиелеу мақсатында орын алған іс-шараны «Әлеуметтік-гуманитарлық пәндер» кафедрасының меңгерушісі, филология ғылымдарының кандидаты Алтайбекова Қанағат Тұрсынбайқызы қорытындылады.